سوالات آبیاری


» نحوه اتوماسیون آبیاری در فضای سبز ساختمان به چه صورت است؟

          اتوماسیون آبیاری در حالت کلی به دو فضا تقسیم می شود. فضای اول فضای مسکونی یا ساختمانی که مساحت آن کوچکتر است. فضای دوم فضای سبز شهری، ویلایی، کشاورزی و باغی تقسیم می شود. در فضای مسکونی عمدتا از تایمرهای باتری خور به علت اینکه معمولا برق در محل شیر وجود ندارد و سایز لوله آبیاری کوچکتر است ، همچنین هزینه کم تر آن نسبت به کنترلر و شیربرقی استفاده می شود به نحوی که شیر برقی و تایمر با هم کوپل شده هستند که به سادگی به شیر آب وصل می شود و با باتری قلمی یا کتابی کار می کند و می توانیم به سادگی برنامه آبیاری به صورت روزانه و حتی هفتگی به تایمر بدهیم. برای فضای بزرگتر به علت اینکه تعداد خط ها (بلوک بندی) خیلی بیشتر از حالت مسکونی می باشد نیاز به کنترلر و شیربرقی می باشد علاوه بر این کنترلر برقی همزمان می تواند هم به شیربرقی و هم به پمپ فرمان بدهد. که برای انجام این کار نیاز به برق در محل پروژه می باشد.


» اگر در فضاهای بزرگ تر( ویلایی، کشاورزی و...) برق در محل پروژه وجود نداشته باشد چگونه می شود از کنترلر و شیربرقی استفاده کرد؟

          در صورتی که برق نباشد می توان از کنترلرهای باتری خور سایز بزرگ، استفاده کرد که البته هزینه آن بیشتر می شود.


» انواع تایمرهای باتری خور به چه صورتی است؟

          تایمرها آبیاری به چند صورت تایوانی، چینی و ایتالیایی موجود است. که به دو حالت دیجیتال و مکانیکی تقسیم می شود. کاربری نوع مکانیکی نسبت به دیجیتالی خیلی راحت تر و آسان تر است ولی محدودیت هایی هم دارد که تایمر دیجیتال آن را جبران کرده و می توان برنامه آبیاری متنوع تری به آن داد.


» هزینه طراحی و اجرای سیستم آبیاری اتوماتیک در فضای سبز ساختمان چگونه برآورد می شود؟

          در مرحله اول کارشناس شرکت به محل پروژه اعزام می شود بعد از بازدید از پروژه، طراحی مربوط به پروژه توسط کارشناسان طراحی انجام و سپس پیش فاکتور به کارفرما محترم ارائه می شود و در صورت تایید پیش فاکتور توسط کارفرما کار اجرایی آن شروع می شود. بعد از اتمام کار و تحویل پروژه در صورت تمایل کارفرما نگهداری از سیستم را هم برعهده میگیریم که شامل بازدید دوره ای می باشد.
محاسبه هزینه آبیاری هوشمند


» سیستم اتوماسیون شرکت آیا به صورت پیامکی یا اینترنتی هم کار می کند؟

          به دلیل مشکل در رسیدن پیام و شلوغی خطوط احتمال اینکه پیام روشن و خاموش توسط سیستم دریافت نشود وجود دارد، دلیل دیگری که وجود دارد به این صورت است که یک نفر باید این کار را انجام دهد درست است که در محل حضور ندارد ولی در هر صورت نیاز به اپراتور دارد.


» آبیاری اتوماتیک به صورت قطره ای می باشد یا بارانی؟

          بستگی به نوع گیاه دارد. اگر گیاه به صورت پوششی باشد از سیستم بارانی استفاده می شود. اگر گیاه به صورت درختچه باشد یا پوشش متراکم باشد از سیستم قطره ای استفاده می شود. سیستم آبیاری بارانی هم به دو نوع تقسیم می شود. اگر حالت پوششی در مساحت زیاد باشد از آبپاش های برد بلند استفاده می شود و اگر فضای کوچکتر و تا دو متر باشد از اسپری جت استفاده می کنیم.


» آبیاری دیوار سبز به چه صورت است؟

          دیوار سبز جزو فضاهایی می باشد که حتما آبیاری آن باید به صورت قطره ای و اتوماتیک باشد چون اصلا امکان آبیاری به صورت دستی و یا با آب پاش امکان پذیر نمی باشد. به این صورت که تایمری نصب می شود و سپس لوله 16 میلی متری با قطره چکان های مناسب بین ردیف ها قرار می گیرد.


» از چه قطره چکان هایی در پروژه ها استفاده می شود؟

          به دو صورت قطره چکان های تنظیم شونده و فشار ثابت تقسیم می شود. قطره چکان فشار ثابت لوله های دریپرداری می باشند که در بدنه خود لوله در فواصل مشخص قطره چکان با دبی های مختلف کار شده است که کار کاربر راحت شده و دیگر نیازی به سوراخ کردن لوله و نصب قطره چکان ندارد.


» آیا نیازی هست که در فصل سرما تغییراتی در سیستم آبیاری اعمال شود؟

          بله، تایمرها باید در فصل سرما باز شوند و ترجیاٌ لوله آبیاری تخلیه شوند که در فصل سرما اتصال تایمر به شیر دچار یخ زدگی نشود که تایمر آسیب ببیند.


» برای آبیاری گلدان ها چه سیستمی پیشنهاد می شود؟

          بستگی به فشار آب شهر و تعداد گلدان ها دارد. معمولا با فشار میانگین آب شهر می توان در حدود 20 الی 25 گلدان را به صورت همزمان آبیاری کرد. اگر تعداد گلدان ها بیشتر باشد باید تقسیم بندی خطوط (بلوک بندی) انجام شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که نازل مخصوص گلدان ها این ویژگی را دارد که میزان دبی خروجی آن قابل تنظیم می باشد به این صورت که با پیچی که در بالای نازل وجود دارد می توان مقدار دبی خروجی از آن را تنظیم کرد.


» آیا لازم است که در نزدیکی فضایی که میخواهیم آبیاری انجام دهیم مثلا گلدان شیر آب وجود داشته باشد؟

          خیر. با سیستم های جدیدی که در بازار وجود دارد می توانیم بدون شیر آب هم آبیاری را انجام دهیم فقط مستلزم این است که ظرفی به عنوان مخزن آبیاری در نظر بگیریم مثلا حدود 20 الی 30 لیتر حجم آن باشد بستگی به مدتی که در نظر داریم. مثلا موقعی که مسافرت میریم و دو هفته می خواهیم به گلدان ها آب بدهیم و شیر هم نزدیک گلدان ها نداریم، روش آن به این صورت است که مخزنی در نظر می گیریم و برای مخزن خروجی می گیریم به شیربرقی که داریم و از شیربرقی تغذیه انجام می شود برای گلدان ها. مخزن به صورت دستی پر می شود اما در مدتی که نیستیم شیربرقی طبق برنامه ای که بهش دادیم شروع به آبیاری می کند. مثلا به شیر برقی برنامه میدیم که هر 24 ساعت 10 دقیقه آبیاری انجام دهد.


» تایمرهای آبیاری چند بار در روز و یا هفته می توانند سیستم آبیاری را روشن کنند؟

          محدودیتی ندارد. مدل های مختلف تایمر براساس برنامه ای که کارشناس به آن می دهد می تواند چند بار در روز و یا هفته سیستم آبیاری را روشن و یا خاموش کند که این امر بستگی به نیاز آبی گیاه و شرایط اقلیمی منطقه دارد.


» برای فضاهای مسکونی و شهری چه فشار آبی مورد نیاز سیستم آبیاری می باشد؟

          فشار آب شهر برای اجرای سیستم های آبیاری فضای سبز مسکونی کفایت می کند که معمولا در تهران فشار آب بین 1.5 تا 2 بار می باشد. اگر فشار آب کم تر از این حد باشد دو راه دارد که این کمبود فشار را جبران کرد که یکیش استفاده از پمپ می باشد و روش دیگر تقسیم بندی خطوط آبیاری می باشد به صورتی که سیستم آبیاری جای اینکه در یک مرحله بخواهد کار آبیاری را انجام دهد در دو یا سه مرحله این کار را انجام دهد.


» از کجا باید فهمید که باتری تایمر باید عوض شود؟

          بر روی تایمر قسمت آلارم باتری وجود دارد که به کاربر در مورد وضعیت باتری هشدار می دهد.


» اگر شیر آب با باغچه فاصله داشته باشد باید چه کاری انجام دهیم؟

          باید مسیر مناسبی از شیر آب تا باغچه انتخاب کنیم تا لوله را به باغچه انتقال بدهیم. لوله را توسط بست می توان به دیوار وصل کنیم یا لوله را از طریق داکت انتقال بدهیم تا پوشش مناسبی داشته باشد و نمای دیوار را زیبا کند.


» آیا تایمرهای آبیاری باتری مخصوصی نیاز دارند؟

          باید از باتری های آلکالاین به معنی پرقدرت استفاده شود که در این بین باتری قلمی، نیم قلمی و کتابی دوراسل (Duracell) پیشنهاد می شود.سوالات مه پاش


» سیستم مه پاش چیست؟

          به دو نوع سیستم مه پاش صنعتی و خانگی تقسیم می شود. سیستم مه پاش صنعتی از پمپ های فشار قوی صنعتی و از نازل های صنعتی تشکیل شده است، این پمپ ها تا 110 بار ظرفیت آن می باشد و حدود 70 نازل را جواب می دهد که دبی هر نازل 0.1 لیتر بر ثانیه می باشد. مه پاش خانگی هم به صورتی است که دیگر نیاز به پمپ ندارد و با فشار آب شهری کار می کند. به این صورت که لوله به سایز 6 یا 8 میلی متر به شیر ورودی وصل می شود و در فضای مورد نظر کشیده می شود و هشت نازل هم بر روی این لوله ها قرار می گیرند. هرکدام از این مه پاش های صنعتی و خانگی مزایا و معایب دارند. سیستم مه پاش صنعتی مزیتش نسبت به سیستم خانگی این است که خیس شدگی آن کم تر است یا به عبارت دیگر پودرشدگی آب خیلی بیشتر از حالت خانگی است ولی هزینه اجرای آن خیلی بیشتر از سیستم خانگی می باشد. مزیت سیستم خانگی هم به این صورت است که سرویس سیستم آن خیلی راحت تر است ولی در مقابل سیستم صنعتی باید هر ماه سرویس شود و نیاز به روغن کاری دارد.


» سیستم های مه پاش چند صورت است و به چه شکلی نصب می شود؟

          به دو نوع سیستم مه پاش صنعتی و خانگی تقسیم می شود. سیستم مه پاش صنعتی از پمپ های فشار قوی صنعتی و از نازل های صنعتی تشکیل شده است، این پمپ ها تا 110 بار ظرفیت آن می باشد و حدود 70 نازل را جواب می دهد که دبی هر نازل 0.1 لیتر بر ثانیه می باشد. مه پاش خانگی هم به صورتی است که دیگر نیاز به پمپ ندارد و با فشار آب شهری کار می کند. به این صورت که لوله به سایز 6 یا 8 میلی متر به شیر ورودی وصل می شود و در فضای مورد نظر کشیده می شود و هشت نازل هم بر روی این لوله ها قرار می گیرند. هرکدام از این مه پاش های صنعتی و خانگی مزایا و معایب دارند. سیستم مه پاش صنعتی مزیتش نسبت به سیستم خانگی این است که خیس شدگی آن کم تر است یا به عبارت دیگر پودرشدگی آب خیلی بیشتر از حالت خانگی است ولی هزینه اجرای آن خیلی بیشتر از سیستم خانگی می باشد. مزیت سیستم خانگی هم به این صورت است که سرویس سیستم آن خیلی راحت تر است ولی در مقابل سیستم صنعتی باید هر ماه سرویس شود و نیاز به روغن کاری دارد.


» کیت مه پاش نوین قطره چیست و به چه صورتی کار می کند؟

          کیت مه پاش خانگی نوین قطره یک پکیج کامل مه پاش خانگی می باشد. به طور کلی وظیفه مه پاش ایچاد یک فضای مطبوع و خنک در محیطی باز در رستوران ها، باغ ها، گلخانه ها، تراس ها، پشت بام ها و ... می باشد. این کیت شامل 15 متر لوله مه پاش، هشت عدد نازل مه پاش، هشت عدد بست لوله مه پاش، هفت عدد سه راهی پنوماتیک با کیفیت، یک عدد زانویی پنوماتیک با کیفیت، یک عدد بوشن تبدیل، یک عدد شیر اتصال، برگه آموزش نصب به صورت فارسی و تصویری می باشد.
نصب و راه اندازی آن بسیار آسان می باشد. کافیست لوله را در هر محلی که می خواهید نازل مه پاش نصب کنید با قیچی جدا کنید. سپس سه راهی پنوماتیک را به دوسر مه پاش متصل کرده و از سر دیگر سه راهی شیر ضدچکه را نصب نمایید. تفاوت سه راهی پنوماتیک با سه راهی معمولی آنست که هنگامی که درون لوله قرار می گیرد حتی در فشارهای بالا خارج نخواهد شد و انتهای شیرضدچکه را به نازل مه پاش متصل نمایید. برای اتصال لوله مه پاش به شیر آب شهری می توان از بوشن تبدیلی فلزی 2/1 به 4/3 اینچ استفاده نمود


» آیا کیت مه پاش نوین قطره قابلیت اتوماتیک شدن را دارد؟

          بله. . شاید افرادی تمایل نداشته باشند مبلغی که برای مه پاش هزینه می کنند زیاد باشد. به همین منظور از اتوماتیک کردن مه پاش و قراردادن تایمر مه پاش درون کیت خودداری کرده ایم. ولیکن کسانی که تمایل به اتوماتیک نمودن سیستم مه پاش خود دارند می توانند به همراه این کیت مه پاش ارزان قیمت، یک عدد تایمر بهکو مخصوص مه پاش دارای ثانیه شمار تهیه کنند.


» آیا سیستم مه پاش نیمه صنعتی قابلیت اتوماتیک شدن را دارد؟

          بله. پمپی که برای این سیستم استفاده می شود پمپ 8 بار است که برروی این پمپ تایمر دارد و می توان سیستم را اتوماسیون کرد.


» آیا سیستم مه پاش صنعتی قابلیت اتوماتیک شدن را دارد؟

          بله. با استفاده از شیر برقی 220 ولت و تایمر می توان برنامه های متنوعی به سیستم مه پاش صنعتی داد و آن را اتوماسیون کرد.